MIKRORACHUNKI już od 1 stycznia 2020 r.
- Szczegóły
Coraz częściej wskazujecie nam Państwo na swój niepokój związany z tematem MIKRORACHUNKÓW głośno wspominanym w reklamach telewizyjnych i portalach internetowych, gdzie wręcz nawołuje się do ich zakładania dodając, że tylko 200 tys. podatników z kilku milionów podatników spełniło swój obowiązek wygenerowania rachunku. Spieszymy z wyjaśnieniami.
Od 1 stycznia każdy podatnik w Polsce (także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej) będą miały obowiązek dokonywania wpłat na rachunek utworzony w NBP przez Ministerstwo Finansów. Jednakże już dziś możecie Państwo z ciekawości lub własnej przezorności sprawdzić go samodzielnie na stronie podatki.gov.pl (służymy pomocą jeśli macie Państwo problem z samodzielnym uzyskaniem informacji)
Generowanie jest nieodpłatne i nie zmienia Państwa sytuacji względem fiskusa, jest jedynie podglądem na numer rachunku (obecnie nie ma możliwości podglądu wpłat, ale możliwość ta jest w planach), a sam generator jest odpowiednikiem podobnego generatora zamieszczonego na stronach ZUS. Generowanie i zakładanie mikrorachunku nie jest obowiązkiem jak możecie Państwo spotkać w mediach, choćby dlatego że na powstanie rachunku nie macie Państwo wpływu (stało się to już automatycznie), a numer rachunku można poznać także kontaktując się z urzędem skarbowym.
Od 1 stycznia wszystkie płatności podatkowe (czyli już podatki za grudzień 2019) będą regulowane obowiązkowo na mikrorachunek. Oczywiście Państwa mikrorachunki będziemy mieli w naszej dyspozycji i w pierwszych okresach rozliczeniowych będziemy Państwu przypominać o nowych rachunkach do celów podatkowych. Tu ważna uwaga - wysyłanie płatności na dotychczasowe rachunki od uruchomienia indywidulanych rachunków będzie bezcelowe – wcześniej wykorzystywane rachunki zostaną zamknięte przez Ministerstwo Finansów z dniem 31.12.2019 r.
Prosimy Państwa o poinformowanie pracowników, iż w razie wystąpienia niedopłaty w zeznaniu za 2019 także i oni będą musieli poznać swój mikrorachunek na podatki.gov.pl i na niego uregulować zobowiązanie podatkowe za zeszły rok.